Autor Wiadomość
maciomat
PostWysłany: Śro 6:37, 27 Sie 2008    Temat postu: Kartka o dawnych Kochcicach

Polecam historię Kochcic, którą kiedyś napisałem.

Niestety ten serwis ma dziwne, wg mnie bezsensowne, ograniczenia co do podawania adresów www, więc podaję drogę na około. 2 sposoby wejścia na tą stronę:
1. wpisz w google: Kartka o dawnych Kochcicach

2. 2mat_com_pl/kochcice
Zamiast kreski dolnej _ daj kropeczkę i adres będzie działał.

Motyw tej pracy był dość niski - nagroda w konkursie urzędu gminy. Ale udało się Wink

Pozdrawiam
Maciek Matuszczyk
Madlen
PostWysłany: Pią 12:12, 04 Kwi 2008    Temat postu: Re: pierwsze wzmianki

rybix napisał:
Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawia się w dokumentach z roku 1419, później w połowie XV wieku miejscowość ta należała do Kochcickich.
Od roku 1645 miejscowość należy do grafa Andreasa Cellari. Na początku XX wieku Kochcice nabyte zostały przez hrabiego Franciszka von Bellestrema.


Pozwolę sobie wprowadzić kilka szczegółów.

Najstarsza wzmianka pochodzi z 1419 roku,kiedy to właścicielem był Mikołaj Strzała,pochodzący z czysto polskiej rodziny szlacheckiej.

W 1469 roku przez ożenek niejakiego rycerza Rupera z panna Strzela dziedzicami wsi stała sie nowa rodzina,która od nazwy wsi przyjęła nazwisko Kochcickich. "Ród Kochcickich" był w posiadaniu wsi aż do rozpoczęcia wojny trzydziestoletniej 1618-1648,kiedy to protestancka szlachta śląska pozbawiona została wpływu majątków,a ich miejsce zajęła katolicka rodzina niemiecka.

Konfiskaty Kochcic dokonał cesarz Ferdynand II.Własności tej rodziny wraz z Kochcicami przeszły na własność skarbu cesarskiego.Na krótki czas ziemia przechodzi w posiadanie rodziny Kochanowskich-Aulocków.

Z początkiem XX wieku ziemię kochcicką nabywa Franciszek II von Ballestrem,ofiarując ja swojemu synowi Karolowi-Ludwikowi.Cała posiadłość liczy wtedy 3333ha, w tym ok 2600 ha lasów,530 ha użytków rolnych i 16 ha parku wokół pałacu.
W 1900 rozpoczęła sie budowa folwarku,czworaków dla służby i pomieszczeń gospodarskich-spichlerza,obory,stajni a także gorzelni.
W 1906 zapoczątkowano budowę nowego pałacu reprezentacyjnego,która zakończyła się w 1909 roku.Założono park i ogrody wzorowane na modę angielską i francuską.

Po wybuchu wojny w pałacu stacjonowali żołnierze polscy,którzy zostali zaatakowani przez faszystów. W 1945 ziemia lubliniecka została wyzwolona,lecz hrabiego Ludwika von Ballestrema ewakuowano do Niemiec.

W pałacu powstał Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacyjny,a pierwsi kuracjusze zostali wpisani do Księgi Przyjęć 20 marca 1963.



Herb Kochcickich



Herb Kochcic
Madlen
PostWysłany: Śro 19:35, 26 Mar 2008    Temat postu:

Pochodzenie nazwy Kochcice nie jest do końca wyjaśnione. Istnieją na ten temat dwie teorie. Jedna mówi, że ród Kochcickich dał wsi nazwę od swego nazwiska, druga że było na odwrót, a nazwa Kochcice wywodzi się od słów cocus lub coctor, oznaczających kucharza lub warzelnika. Z łaciny wzięły się polskie słowa kuchta względnie kochta oznaczające kucharza, warzelnika piwa lub soli albo urzędnika książęcego - kuchmistrza. Według tej teorii Kochcice byłyby typową dla naszego średniowiecza nazwą patronimiczną oznaczającą synów względnie poddanych "kochty". Nie jest wykluczone, że nazwę tę łączyć można z tradycyjnym we wsi piwowarstwem, co potwierdza specjalne czczenie św.Urbana, patrona m.in. wyrobu napojów alkoholowych. Moim zdaniem druga wersja jest bliższa prawdy. Choć nie do końca. Nazwa znaczeniowo wpasowuje się w panujące w okolicy mianownictwo miejscowości: Lubliniec, Kochanowice, Lubecko. Podobnie jak pozostałe, ma pozytywne brzmienie kojarzące się z "kochaniem" czy "lubieniem".
rybix
PostWysłany: Śro 12:33, 26 Mar 2008    Temat postu: pierwsze wzmianki

Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawia się w dokumentach z roku 1419, później w połowie XV wieku miejscowość ta należała do Kochcickich.
Od roku 1645 miejscowość należy do grafa Andreasa Cellari. Na początku XX wieku Kochcice nabyte zostały przez hrabiego Franciszka von Bellestrema.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group